SELEN DOĞAN

Selen Doğan, iletişimci, editör ve sivil toplumcudur. Ankara Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversitede 6 sene boyunca görev yapmıştır. Altı yıl Ankara Üniversitesinde görev yaptıktan sonra istifa ederek sivil alana geçmiştir. 

Toplumsal cinsiyet konularında yerel, ulusal ve uluslararası alanda pek çok proje yürütmüş, sahada çalışmış, eğitimler vermiş ve atölye çalışmaları düzenlemiştir. Gazete, dergi ve televizyonda sayısız yazı ve röportajları yayınlanmıştır. 2003 yılından beri kadın, çocuk ve engelli alanlarında insan hakları için sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışmaktadır. Aynı zamanda toplumsal cinsiyete duyarlı eleştirel medya okuryazarlığı, alternatif haber ağları, çocuk evlilikleri ve hak savunuculuğu gibi alanlarda yayıncılıkla ilgili çalışmaktadır. 

Selen Doğan, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin de yönetim kurulu üyesidir. 2018 yılından beri Engelliler Konfederasyonu’nda engellilik, toplumsal cinsiyet, yerel ağlar ve uluslararası insan hakları mekanizmalarıyla diyalog gibi konularda çalışmaktadır. Aynı zamanda uzmanlıkları doğrultusunda birçok sivil toplum örgütüne gönüllü destek vermektedir.

Selen Doğan, uzun yıllara dayanan sivil alan tecrübesiyle Değişen Dünya Gelişen Gençlik Akademisi’nde “Gönüllülük ve Gençlik / Genç Hakları” eğitimi ile gençlerin hem iş yaşamlarında hem de sosyal yaşamlarında birer hak savunucusu olmasına katkı sağlayacaktır.